Változtak a felszámolás- és csődeljárás szabályai Romániában!

Az Európai Unió elvárásaival összhangban változott a csőd- és felszámolási eljárás törvényi szabályozása Romániában. Ez alapján a legfontosabb módosítások az alábbi területeket érintették:

        • A jövőben a cégek kérhetik, hogy a bíróság jelöljön ki egy harmadik felet (vagyonfelügyelőt), aki megvizsgálja az adós társaság üzletmenetét, és segít azon lépések kidolgozásában, amelyekkel elkerülhető a felszámolás, ill. helyreállítható a fizetőképesség.
        • 10.000 RON-ról (~2.200EUR) 40.000 RON-ra (~9.000 EUR) növekszik azon legalább 60 napja esedékes tartozás összege, amelynek fennállta esetén a fizetésképtelenségi eljárás megindítható. Az eljárás megindítására mind az adós, mind pedig a hitelező jogosult.
        • Változások vannak az ún. „megfigyelési periódus” tekintetében, amely olyan maximum 12 hónapos időszak, amelynek során intézkedések történnek a társaság pénzügyi helyzetének rendezésére. Ezen időszak alatt vagy elfogadják a vállalkozás reorganizációs tervét vagy pedig az felszámolásra kerül.
        • Az új szabályozás alapján a munkavállalók és az állami tartozások a kielégítési rangsorban a harmadik és ötödik helyre kerültek a lista elejéről. Korábban ezen követelések a biztosított követelések után, de az egyéb biztosítatlan követelések előtt foglaltak helyet. A változás abból ered, hogy mások helyre kerültek azon követelések, amelyek a megfigyelési periódus alatt keletkeztek annak érdekében, hogy az adós cég továbbra is tudja a tevékenységét folytatni.

A román kormány a változtatásoktól a csőd- és felszámolási eljárások darabszámának csökkenését várja.